Erasmus Antlaşma Süreci ya da Başvuru mu desek?

olursa çok güzel olur olmazsa da zaten güzeldir
*****

Hibe listesi açıklandığından beri daha önemli işlerimin çıkması sebebiyle kimi zaman sürecin savsaklandığını söyleyebilirim.
Ama yapılması gerekenler konusunda cengiz,cengaver hocalarınız varsa başlarını ağrıtmaktan başka yolu olmadan süreci çözümlendirebiliyorsunuz.
Süreci basite indirgemek ve yüzeysel olarak ne olduğunu anlamak için kısaca:
Avrupa’da okumak isteseydin nerede okumak isterdin? diye kendine sorup gitmek istediğin yerdeki beğendiğin üniversiteyi bulup ikili anlaşma(bir Erasmus terimi) olup olmadığını kontrol edip başvuru formlarını kargo ile göndermek ve e-posta ile haberdar etmekten oluşuyor diyebiliriz.

Benim başımdan geçenleri paylaşmak yeni gidecek öğrenciler için yol gösterici olmasını umuyorum.
Öncelikle kendi üniversitemdeki mevcut olan anlaşmaları inceleyerek gidebileceğim yerleri bir bir inceledim ve son başvuru tarihlerini incelemek için her birisine içeriği aynı olan mail attım.

Hello Mr/s. NULL,

My name is Metin and I will be a Erasmus student for next semester.
I started to bringing information each university so i have some questions about NULL
Im studying Electric and Electronic Engineering 3th class at Bilecik University (in Bilecik University, engineering taking 4 years) in Turkey
so which classes may i take for next semester?
and i would like to know is there any option for dormitory?

Thanks for your patient
Best regards
from Turkey

Yukarıdaki e-postayı ilk yollamaya başladığım tarih 11 Ekim 2011’miş. Yolladığım üniversitelerin kiminden cevap gelirken kimisinden hiç bir cevap gelmedi. Bunu yollarken bir diğer düşüncem cevap süreleri konusunda bir bilgiye ulaşarak bir genelleme yapmak (ortalama ikinci iş gününün sonuna doğru cevap yollanıyor)

Bu şekilde mevcut ikili antlaşmaya sahip olduğumuz üniversitelerden bilgi alırken diğer yandan gitmek istediğim ülke olan Polonya’daki üniversiteleri araştırdım. Bu noktada pek çok kişinin “Bu üniversite bizi kabul etmez” anlamındaki mottoyu kırmak için elimden geldiğince üniversitelere ulaşmaya çalıştım. İlk olarak Cracow üniversitesi ile anlaşma istediğime dair bir e-posta yolladım ancak herhangi bir cevap gelmedi. Cracow üniversitesinin tepki sürecini hızlandırmak için VOIP(Voice Over IP) ile arayıp e-postama hala cevap vermediklerini ısrarla söylememe rağmen kendilerine e-postanın ulaşmadığını söylediler bunun üzerine e-postayı yeniden yönlendirdim. Görünen o ki hala ulaşmadığını söyleyecekler çünkü hala bir cevap, evet ya da hayır, gelmedi.

Polonya’da bir başka üniversiteye olan Politechnika Łódzka üniversitesinin yabancı öğrenciler ofisine bir e-posta yolladım 30 Ekim 2011’de hatta Cracow’a yolladığımın aynısı olduğu için CTU kısmını bile düzeltmeyi unutmuşum.

I am a student of Electric and Electronic Engineering at Bilecik University in Turkey
I will be a Erasmus student for the next semester.
Well, I would like to come Technical University of Lodz

May you give to me any information about how to making a bilateral between CUT and Bilecik University?
So, what should i do for getting a deal in this process?
and When is the deadline for Erasmus application?

İki gün sonra 2 Kasım 2011  “Yolladığın e-postayı Erasmus ofisine yönlendiriyorum” şeklinde bir cevap aldım. Erasmus ofisinden de hemen bir cevap çıkmayınca ben de “hayırdır, küstünüz mü diye bir cevap yolladım 5 Kasım’da. Bu şekilde o zamanı okumak kolay gibi gözükse de hayatta gerçekten uzun olan günlerdendi onlar çünkü acaba niye cevap gelmedi, ne zaman gibi sorular sizi kemirdiği için sabırsızca canınız sıkılıyor. O sıkıntılı günlerden birinde Galata köprüsünde balık tutup  akşama doğru Sirkeci’ye kadar yürüdükten sonra “hadi Burger King’e gidelim” diyen arkadaşımın yanında telefonumdan e-postaları kontorl ederken

Dear Student,
It’s your university that has to contact us in case of signing up a bilateral agreement.
Best regards,
içeriğinde bir cevap aldığımı farkettim ki bu biz antlaşma için hazırız demekti. O anda e-postayı Erasmus ofisine yönlendirdim. Eve ulaştığımda ise özverili bir hocamın antlaşmaya Bilecik üniversitesinin de sıcak baktığını içeren e-postayı hazırlayıp yollamak üzere olduğunu söyleyen bir telefon konuşması yaptık. Ertesi gün ise bir superman olduğuna inandığım aynı kişi antlaşmanın taslağını oluşturup karşı tarafa yollamıştı bile.
Ardından bekledik
bekledik,
bekledik,
ve bekledik.
8 gün sonrasında bir cuma gecesi cevap geldi.
Antlaşma yapmayı kabul ediyorlardı.
Kaçırdıkları bir nokta vardı. Artık cevap umudunu kaybetmiş olan bir öğrenci olarak ben belgeleri (Learning Agreement adındaki ders eşleştirme belgesi, Transkript, Konaklama Başvurusu ve Üniversitenin başvuru belgesini) hazırlamıştım. Pazartesi günü de gözden geçirtip Salı kargo ile yollamayı planlıyordum.
O hafta sonu çok zor geçti.
Zaten hali hazırda anlaşmamızın bulunduğu üniversite olan Letonya’daki Riga Teknik Üniversitesinin ders içeriklerini bulup ders eşleştirmesini bizim üniversiteninLearning Agreement’ına yazıp onaylatmıştım bile. Transkripteki İngilizceleştirme hatalarını saymazsak bir problem çıkmadan bütün belgeleri hazırlamıştım.Bir umuttur diyerek bunca çabaya rağmen yüzüp de kuyruğuna gelip bırakmak olmasın diye pazartesi günü Lodz Teknik Üniversitesini yine VOIP ile aradım. İlk telefonda “Yolladığınız e-postada isim sebebiyle bir karışıklık olmuştu oysa ki biz sizden cevap bekliyoruz” dediler. Yolladıkları cevaptan bahsedince bir inceleyelim siz tekrar arayın dediler. İkinci kez aradığımda ise “15 Kasım’daki son başvuru tarihinize rağmen bana 18 Kasım’da cevap yolladınız yani antlaşma ile benim başvuru belgelerimi yollasak kabul edilecek miyim?” dedim. Bir kaç güne cevap yollayacağız dediler. Hala cevap yok.
En nihayetinde ise ben Riga Teknik Üniversitesine gidecek arkadaşların belgelerini bir araya toplayarak “Document” sıfatıyla Letonya’ya 23 Kasım’da kargoladık. 25 Kasım’da ise ulaşmış olduğunu gördük. Yeni dönemde Letonya’da Riga’da olacağım.
.
.
.
Konuyu özet geçersek. Avrupa Birliğindeki üniversitelerde okuyabilme şansınızı Erasmus ile gerçekleştirebilirsiniz. Hibeli veya hibesiz olarak bu tamamiyle size kalmış bir kişisel tercihtir. Üniversite seçiminde ÖSS,LYS gibi sınav puanına bakılmadığı için “bu üniversite beni kabul etmez gibi” bir düşünceyi kafanızdan atın çünkü o üniversite sizi kabul etmek için var. Kabul etmeyecekse cevap atmıyor ama siz denemiş oluyorsunuz en nihayetinde. Antlaşma yapmak Lodz Teknik’ten görüleceği gibi çok zor bir süreç değil ancak uğraştığınız antlaşma sonucu sizde gitmek isterseniz 1.5-2 aylık bir dönem öncesinden mailleşmeye başlarsanız iyi olur çünkü cevap konusunda yavaşlayabiliyorlar kimi zaman.